+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Studie: Evropská střední třída zaznamenala zhoršení životního standardu

 ČR EU hospodářství společnost průzkum
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 16. listopadu (ČTK) - Evropská střední třída zaznamenala v posledních dvou letech zhoršení životního standardu a obává se, že tento trend bude v dalších letech pokračovat. Za největší rizika pro ekonomický vývoj v Evropské unii považuje válečné konflikty a vysokou inflaci. Vyplývá to ze studie Centra pro evropská studia Wilfrieda Martense, jejíž závěry dnes v Praze představila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Studie ukázala, že zhoršení osobního životního standardu zaznamenalo v posledních dvou letech 51 procent příslušníků střední třídy v Evropské unii, naopak o zlepšení ve stejném období mluví 16 procent. Výsledky ukazují také na pesimistická očekávání do budoucna. Zhoršení životního standardu očekává 46 procent zástupců střední třídy, třetina nečeká žádnou změnu a ve zlepšení věří 22 procent. Co se týká jejich finanční situace, 11 procent lidí zařazených do střední třídy již nyní nedokáže vyjít s penězi a 43 procent s nimi vychází jen s obtížemi. Za významnou hrozbu pro budoucí ekonomický vývoj v EU považuje třetina zástupců střední třídy válečný konflikt, pro 31 procent je to vysoká inflace. S odstupem následuje korupce, kterou zmiňuje 17 procent střední třídy, stárnutí populace, kterého se obává 14 procent, a energetická závislost EU na jiných zemích, o níž mluví 13 procent zástupců střední třídy. Studie také ukázala, že za největší hrozbu považuje střední třída v celé EU růst životních nákladů. U jiných hrozeb se ale obavy lidí v jednotlivých regionech liší. Češi tak mají ve srovnání s evropským průměrem větší obavy z vývoje svých příjmů, které zmiňuje 31 procent zástupců střední třídy, v celé EU to je přitom 24 procent. Naopak menší obavy mají Češi z dopadů klimatických změn, které znepokojují 17 procent střední třídy, v celoevropském průměru to ale je 26 procent.
Klíčová slova - ČR - EU - hospodářství - společnost - průzkum -
str mha
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Sociální problematika (sop) - Evropská unie - zprávy (eur). ID zprávy: T2023111603951|507943. Vydána 16.11.2023 18:03:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Úspěchem setkání Biden-Si je to, že se vůbec událo, soudí americká média
Ekonom: Pětina nákladů na léčbu v ČR jde na nemoci srdce a cév
Haarec: Gaza v troskách - Největší palestinské město bude brzy neobyvatelné
Národní knihovna nabízí v digitální formě 170.000 historických dokumentů
USA a Čína se dohodly na obnovení komunikace mezi svými armádami

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.