Zlato
ZLATO PŘEHLEDNĚ
Na těchto stránkách se dozvíte to hlavní co potřebujete o zlatu vědět. Klíčové informace nutné pro úspěšný nákup investičního zlata. Pro vaši spokojenost.ZLATÉ SLITKY I MINCE
Náš velkoobchod s investičním zlatem vám přináší zlaté cihličky (slitky) i mince z ryzího zlata za výhodnou cenu. Nejnižší v ČR. Nejnižší na Slovensku.
ZLATO, FENOMÉN SVĚTA FINANCÍ
Zlato bylo vždy žádané. Vždy bylo, je a bude vysoce ceněné. Je to jediné finanční aktivum, které není pouhým smluvním závazkem protistrany. Je nezničitelným nositelem trvalé hodnoty. Bezpečný přístav, ke kterému se všichni investoři na celém světě uchylují v dobách, kdy přichází období neklidné ekonomiky nebo dokonce finančních bouří. Zlato není náhrada peněz. Peníze se snaží po staletí nahradit zlato. Neúspěšně. Zlato člověk neumí vyrobit tak lehce jak se tisknou peníze. Zlato je přirozeným nástrojem obrany proti inflaci. Kumulují jej centrální banky, korporace, movití lidé i drobní investoři. Všichni do něj vkládají důvěru. Všem přináší užitek.Zlato má jedinečnou výhodu vůči ostatním drahým kovům jako je stříbro, platina a paládium nebo jiným alternativním investicím, představovaným diamanty, uměním, starožitnostmi apod.: Nákup zlata je osvobozen od daně z přidané hodnoty.
ZLATO PODROBNĚ
Chcete vědět víc? Zajímáte se o podrobnosti? Věnujete pozornost detailům?Zlatý slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu. Přesto prodejci zlata v ČR běžně nabízejí stejné slitky s cenou vyšší i o 10 procent. Prodej identického zboží za tak rozdílné ceny není racionálně obhajitelný. Ujistěte se proto, že nakupujete u levnějších prodejců.
VÝHODY ZLATOVNY
Jsme suverénně nejlevnější dodavatel investičního zlata na československém trhu drahých kovů. Zlato máme vždy skladem. Jsme velkoobchod. Proto můžeme uspokojit i klienty realizující velké jednorázové nákupy. Prodáváme slitky prémiových značek ze švýcarských rafinérií Argor-heraeus a PAMP. Certifikace LBMA (London Bullion Market Association) je samozřejmostí.V nabídce zlatých investičních mincí máme pouze prestižní tituly největších světových mincoven. Rakouský Wiener Philharmoniker, kanadský Maple Leaf, australský Kangaroo, jihoafrický Krugerrand, britskou Británii a čínskou Pandu v naší nabídce doplňují novoražby tradičních evropských zlatých mincí.
VŠE O NÁKUPU
Nákup u nás je rychlý a jednoduchý. Cenu vám fixujeme okamžitě. Máme vstřícné platební podmínky. Naše ceny jsou transparentní. U nás se nemusíte obávat doplatků, ani skrytých poplatků.
ČASTO VÁS ZAJÍMÁ
Cena 1 Oz ryzího zlata na burze je dnes 44971 Kč. Cena 1 Oz zlata při fyzické dodávce ve formě mince nebo slitků je pochopitelně mírně vyšší. Zahrnuje i výrobní náklady mincovny, případně rafinérie.
Hmotnost jedna troyská unce odpovídá 31.1 gramu v metrické soustavě. Hmotnost troyské unce, se kterou pracuje zlatnický průmysl je tedy vyšší, než je váha 'běžné' anglosaské unce.
Přehledné ceny zlatých slitků všech dostupných gramáží naleznete na ceník slitků... Ceny jsou aktualizovány denně. Údaj o aktualizaci ceny slitků je součástí stránky.


ZLATO VE ZPRÁVÁCH:
Průzkum: Češi chtějí čelit inflaci investicemi do zlata či nemovitostí | Praha 18. listopadu (ČTK) - Češi při boji s inflací nejčastěji zvažují investice do zlata, nemovitostí nebo uložení peněz na termínovaný vklad. Zatímco zlato by volilo přes 25 procent lidí, termínovaný vklad nebo investici do nemovitostí přes 22 procent Čechů. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury Median pro společnost Golden Gate mezi 2000 respondentů.
Více než pětina odpovědí uváděla jako zvažovanou možnost zhodnocení peněz investiční fondy i akcie a dluhopisy. Méně než deset procent dotázaných pak uvedlo investice přes on-line aplikace, stavební spoření, penzijní spoření a jako poslední pak kryptoměny s necelými osmi procenty odpovědí.
"Investiční zlato je v hledáčku lidí ochotných investovat na předních místech. Za daleko důležitější ale považuji fakt, že podobně lidé přemýšlí i o dalších investičních produktech, což je z hlediska diverzifikace při investování velmi důležité. Pokud chtějí lidé dlouhodobě porážet inflaci a zároveň neinkasovat velké ztráty při propadech finančních trhů, je široce diverzifikované investiční portfolio nutnou podmínkou,“ uvedl manažer Golden Gate Pavel Řihák.
Přes 56 procent respondentů průzkumu uvedlo, že ve světle posledního vývoje se zlato vyplatí jako investiční produkt a 39 procent lidí věří, že cena zlata v horizontu pět let poroste. S tím, že zlato by mělo být nedílnou součástí investičního portfolia, souhlasí 62 procent dotázaných.
Inflace od začátku letošního roku postupně klesá a v září činila 6,9 procenta, přesto ji 60 procent lidí vnímá jako problém z hlediska zdražování i z pohledu znehodnocení úspor. Zároveň okolo 25 procent lidí neví, jak problém řešit, což je meziroční nárůst o 11 procentních bodů.
Přesto jsou Češi podle průzkumu ochotni investovat více nebo stejně jako před rokem. Na jednu stranu sice podle Řiháka roste počet lidí, kteří jsou ochotni investovat stejně nebo dokonce více než před rokem, téměř 75 procent. Na druhou stranu však skoro 90 procent dotázaných odpovědělo, že buď neví, jak konkrétně situaci znehodnocování úspor řešit, nebo si shání informace, jak s penězi naložit. Nejistota a určitá nerozhodnost lidí jak a do čeho správně investovat se projevuje tím, že 80 procent Čechů alokuje svoje úspory na spořících účtech.
fd mha
Zlatovna vám přináší přehled aktuálního dění na trhu drahých kovů. Výběr důležitých ekonomických zpráv ze zpravodajského servisu České tiskové kanceláře. Zprávy, které doslova hýbou cenou zlata...
Analytik: Ceny komodit na trzích letos spíše klesly, index je v minusu 6,8 pct | Praha 5. listopadu (ČTK) - Ceny komodit na světových trzích letos spíše klesly, nejvíce zlevnily průmyslové kovy, pšenice, kukuřice, plyn a elektřina. Naopak výrazně zdražilo zlato a cukr. ČTK to řekl analytik XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg je podle něj od počátku roku v minusu 6,8 procenta.
"Vývoj na komoditních trzích byl v posledních týdnech stabilní. Cena většiny komodit až na pár výjimek mírně klesala. Výrazné poklesy vidíme ve skupině průmyslových kovů a ztrácejí také některé zemědělské komodity. Naopak růst si stále zachovává ropa. Komoditám neprospívá posilování amerického dolaru," uvedl Tyleček.
V souvislosti s konfliktem Izraele s Hamásem se podle něj v poslední době výrazně měnily ceny ropy. Nyní se však situace uklidňuje. Texaský ropný benchmark WTI přidává letos tři procenta, cena severomořského Brentu vzrostla o 1,2 procenta. Geopolitická rizika však zůstávají výrazná a v případě zhoršení situace může cena podle analytika dramaticky vzrůst. Poukázal na to, že cenu ropy dlouhodobě táhne vzhůru rekordní globální poptávka a omezená těžba Saúdské Arábie a Ruska.
Naopak relativní klid panuje podle Tylečka u cen plynu a elektřiny. Měsíční kontrakt na plyn v Nizozemí, který je stěžejní pro ceny v Česku, letos klesl o 51 procent. Cena ročního kontraktu, který více odpovídá vývoji cen pro konečné zákazníky, klesl v tomto roce o 53 procent. Výrazný pokles nastal hlavně na počátku roku a v posledních měsících se situace příliš nemění. K příznivému vývoji cen pomáhají vysoké teploty a také vysoký stav zásob plynu v evropských zemích. Cena elektřiny k dodání v příštím roce letos klesla o 51 procent. Cena uhlí v Rotterdamu s dodáním v tomto roce letos ztratila 28 procent.
Z průmyslových kovů letos vykazuje nejvyšší ztráty nikl. Jeho cena propadla o 40 procent. Měď, která je nejvíce obchodovaným kovem, klesla o 2,7 procenta. O něco vyšší ztráty se týkají hliníku, letos o 6,3 procenta.
Ceny nejvíce obchodovaných drahých kovů se letos vydaly opačným směrem. Cena zlata se zvýšila o 8,8 procenta. "V samotném říjnu přitom jeho cena stoupla o 164 dolarů a blíží se tak maximu ze začátku května," řekl ČTK analytik Golden Gate Pavel Ryba. Cena stříbra, které většinou následuje vývoj hodnoty žlutého kovu, se naopak letos snížila o 4,6 procenta. Ještě výraznější propad v letošním roce zaznamenala platina. Její hodnota klesla o 13,2 procenta. Platina se hojně využívá v automobilovém průmyslu, a proto reaguje na vývoj odvětví, podotkl analytik.
U zemědělských komodit v tomto roce nastal pokles cen. Index cen potravin FAO se stabilně snižuje. Jednou z mála výjimek je cukr. Jeho cena v New Yorku letos přidala 36,5 procenta. Mírně zdražuje cena kávy Arabica, která se navýšila o 1,1 procenta. Cena většiny komodit však klesá. Nejvyšší ztráty se týkají kukuřice. V Chicagu zlevnila o 34 procent. Cena pšenice zaznamenala pokles o 28,5 procenta. Ceny obilovin negativně ovlivňuje vysoká úroda a dobré vyhlídky na příští sezonu, uzavřel Tyleček.
fd ptd
ZLATO VE WIKIPEDII:
Základní fyzikálně-chemické vlastnosti
Zlato je chemicky velmi odolný kov. Z běžných anorganických kyselin reaguje pouze s lučavkou královskou (směs HNO3 a HCl), jíž se rozpouští za vzniku tetrachlorozlatitanového aniontu [AuCl4]−. V alkalickém prostředí se zlato rozpouští v přítomnosti kyanidových iontů (za přítomnosti kyslíku), přičemž vzniká komplexní kyanozlatnan [Au(CN)2]−.
Speciální případ představuje rozpouštění zlata v elementární rtuti. Již středověcí alchymisté věděli, že při kontaktu zlata se rtutí velmi snadno vzniká zvláštní roztok zlata ve rtuti, amalgám. Amalgám přitom zůstává kapalný i při poměrně vysokých obsazích zlata. Zahřátím amalgámu na teplotu nad 300 °C se rtuť odpaří a zbude ryzí zlato.
V roce 1997 objevili japonští chemici směs organických sloučenin, která údajně rozpouští zlato. Jde o směs jodu, tetraethylamoniumjodidu a acetonitrilu, která při teplotě varu (82 °C) tvoří nasycený roztok. Snížením teploty roztoku pod 20 °C se z roztoku vysráží čistý kov. Zlato je také rozpustné ve vodném roztoku jodidu draselného a jodu. Pomocí tohoto roztoku lze snadno rozpouštět především tenké vrstvy zlata.
Zlato je mimořádně trvanlivé a odolné vůči povětrnostním i chemickým vlivům. Pevnost a tvrdost zlata je možné zvýšit přidáním jiných kovů.
Zlato je chemicky velmi odolný kov. Z běžných anorganických kyselin reaguje pouze s lučavkou královskou (směs HNO3 a HCl), jíž se rozpouští za vzniku tetrachlorozlatitanového aniontu [AuCl4]−. V alkalickém prostředí se zlato rozpouští v přítomnosti kyanidových iontů (za přítomnosti kyslíku), přičemž vzniká komplexní kyanozlatnan [Au(CN)2]−.
Speciální případ představuje rozpouštění zlata v elementární rtuti. Již středověcí alchymisté věděli, že při kontaktu zlata se rtutí velmi snadno vzniká zvláštní roztok zlata ve rtuti, amalgám. Amalgám přitom zůstává kapalný i při poměrně vysokých obsazích zlata. Zahřátím amalgámu na teplotu nad 300 °C se rtuť odpaří a zbude ryzí zlato.
V roce 1997 objevili japonští chemici směs organických sloučenin, která údajně rozpouští zlato. Jde o směs jodu, tetraethylamoniumjodidu a acetonitrilu, která při teplotě varu (82 °C) tvoří nasycený roztok. Snížením teploty roztoku pod 20 °C se z roztoku vysráží čistý kov. Zlato je také rozpustné ve vodném roztoku jodidu draselného a jodu. Pomocí tohoto roztoku lze snadno rozpouštět především tenké vrstvy zlata.
Zlato je mimořádně trvanlivé a odolné vůči povětrnostním i chemickým vlivům. Pevnost a tvrdost zlata je možné zvýšit přidáním jiných kovů.
Výskyt zlata v přírodě a získávání.
Zlato je v zemské kůře značně vzácným prvkem. Průměrný obsah činí pouze 4 – 5 ppb (μg/kg). V mořské vodě je jeho koncentrace značně nízká, přesto však díky vysoké koncentraci chloridových iontů ne zcela zanedbatelná – uvádí se hodnota 0,011 μg Au/l. Ve vesmíru připadá na jeden atom zlata přibližně 300 miliard atomů vodíku.
V horninách se díky své inertnosti vyskytuje prakticky pouze jako ryzí kov. Krychlový nerost tvoří plíšky a zrna uzavřená nejčastěji v křemenné výplni žil. Krystaly nejsou hojné, často mikroskopicky rozptýleny v šedém žilném křemeni.
Vyskytuje se ryzí nebo ve slitině se stříbrem (elektrum). Po rozrušení žil se dostává do náplavů a odtud se rýžuje. Nejbohatší světová naleziště jsou v jižní Africe, na Uralu, v Austrálii; valouny zlata (nugety, až kilogramové) v Kanadě a na Sibiři. Dnes se těží primární ložiska, kde je zlato velmi jemně rozptýleno v hornině a kov je z horniny získáván hydrometalurgicky procesem zvaným loužení.
Největší producenti zlata (podle The Atlantic, 2008): 1. Jihoafrická republika 11,0 % světové produkce, 2. USA 10,5 %, 3. Austrálie 10,1 %, 4. Čína 9,7 %, 5. Peru 8,2 %, 6. Rusko 6,2 %, 7. Kanada 4,2 %
Zlato je v zemské kůře značně vzácným prvkem. Průměrný obsah činí pouze 4 – 5 ppb (μg/kg). V mořské vodě je jeho koncentrace značně nízká, přesto však díky vysoké koncentraci chloridových iontů ne zcela zanedbatelná – uvádí se hodnota 0,011 μg Au/l. Ve vesmíru připadá na jeden atom zlata přibližně 300 miliard atomů vodíku.
V horninách se díky své inertnosti vyskytuje prakticky pouze jako ryzí kov. Krychlový nerost tvoří plíšky a zrna uzavřená nejčastěji v křemenné výplni žil. Krystaly nejsou hojné, často mikroskopicky rozptýleny v šedém žilném křemeni.
Vyskytuje se ryzí nebo ve slitině se stříbrem (elektrum). Po rozrušení žil se dostává do náplavů a odtud se rýžuje. Nejbohatší světová naleziště jsou v jižní Africe, na Uralu, v Austrálii; valouny zlata (nugety, až kilogramové) v Kanadě a na Sibiři. Dnes se těží primární ložiska, kde je zlato velmi jemně rozptýleno v hornině a kov je z horniny získáván hydrometalurgicky procesem zvaným loužení.
Největší producenti zlata (podle The Atlantic, 2008): 1. Jihoafrická republika 11,0 % světové produkce, 2. USA 10,5 %, 3. Austrálie 10,1 %, 4. Čína 9,7 %, 5. Peru 8,2 %, 6. Rusko 6,2 %, 7. Kanada 4,2 %
Šperky, pozlacování
Zlato se používá zejména k výrobě šperků a to ve formě slitin se stříbrem, mědí, zinkem, palladiem či niklem). Samotné ryzí zlato je příliš měkké a šperky z něj zhotovené by se nehodily pro praktické použití. Příměsi palladia a niklu navíc zbarvují vzniklou slitinu – vzniká tak v současné době dosti módní bílé zlato (jako "bílé zlato" se dříve přeneseně označoval např. porcelán, cukr či sůl). Obsah zlata v klenotnických slitinách neboli ryzost se vyjadřuje v karátech (ryzí zlato je 24karátové).
I velmi tenký zlatý film na povrchu neušlechtilého kovu jej dokáže účinně ochránit před korozí. Pozlacování kovových materiálů se obvykle provádí elektrolytickým vylučováním zlata na příslušném kovu, který je ponořen do zlatící lázně a je na něj vloženo záporné napětí (působí jako katoda). Kromě toho zlacení zvyšuje hodnotu pokoveného předmětu, jako příklad mohou sloužit různé sportovní a příležitostné medaile, pamětní mince, bižuterie apod.
Vyskytuje se ryzí nebo ve slitině se stříbrem (elektrum). Po rozrušení žil se dostává do náplavů a odtud se rýžuje. Nejbohatší světová naleziště jsou v jižní Africe, na Uralu, v Austrálii; valouny zlata (nugety, až kilogramové) v Kanadě a na Sibiři.
Zlato se používá zejména k výrobě šperků a to ve formě slitin se stříbrem, mědí, zinkem, palladiem či niklem). Samotné ryzí zlato je příliš měkké a šperky z něj zhotovené by se nehodily pro praktické použití. Příměsi palladia a niklu navíc zbarvují vzniklou slitinu – vzniká tak v současné době dosti módní bílé zlato (jako "bílé zlato" se dříve přeneseně označoval např. porcelán, cukr či sůl). Obsah zlata v klenotnických slitinách neboli ryzost se vyjadřuje v karátech (ryzí zlato je 24karátové).
I velmi tenký zlatý film na povrchu neušlechtilého kovu jej dokáže účinně ochránit před korozí. Pozlacování kovových materiálů se obvykle provádí elektrolytickým vylučováním zlata na příslušném kovu, který je ponořen do zlatící lázně a je na něj vloženo záporné napětí (působí jako katoda). Kromě toho zlacení zvyšuje hodnotu pokoveného předmětu, jako příklad mohou sloužit různé sportovní a příležitostné medaile, pamětní mince, bižuterie apod.
Vyskytuje se ryzí nebo ve slitině se stříbrem (elektrum). Po rozrušení žil se dostává do náplavů a odtud se rýžuje. Nejbohatší světová naleziště jsou v jižní Africe, na Uralu, v Austrálii; valouny zlata (nugety, až kilogramové) v Kanadě a na Sibiři.
Bankovnictví a finanční spekulace
Po dlouhou dobu sloužilo zlato uložené ve státních bankách jako zlatý standard. Centrální banky musely držet fyzicky zlato, kterým garantovaly hodnotu státem vydávané měny. Platilo to takřka globálně až do první světové války. Americký dolar byl tehdy například cenově určen jako 1/20 unce zlata. Tato propojenost znemožňovala vydávat nové a nekryté peníze. To však změnily enormní válečné výdaje a od garancí zlatem se začalo upouštět. Inflace na sebe nenechala dlouho čekat, a Německo postihla dokonce hyperinflace.
Po druhé světové válce se pokusil zabránit stejné situaci Brettonwoodsský měnový systém, který byl uzavřen v červenci roku 1944, a představoval přímé napojení amerického dolaru na zlato a všech ostatních měn na dolar. Dolar měl tehdy hodnotu 1/35 unce zlata. Dohoda však padla roku 1971, což vedlo ke zrušení pevně daných kurzů měn i zlata. Od té doby začala cena měn i zlata podléhat tržní nabídce a poptávce
Od té doby lze do zlata investovat. Investuje se pak do tzv. investičního zlata, které představuje certifikovaný zlatý slitek. Tento slitek má na sobě vyražený punc a přísluší k němu certifikát. Použité zlato má nejvyšší kvalitu, jedná se o ryzí zlato = 24 karátů = 999/1000. Pro obchodování se jako jednotka hmotnosti používá trojská unce, což odpovídá 31,1035 g. Investiční zlato je dle evropské legislativy osvobozeno od DPH.
Po dlouhou dobu sloužilo zlato uložené ve státních bankách jako zlatý standard. Centrální banky musely držet fyzicky zlato, kterým garantovaly hodnotu státem vydávané měny. Platilo to takřka globálně až do první světové války. Americký dolar byl tehdy například cenově určen jako 1/20 unce zlata. Tato propojenost znemožňovala vydávat nové a nekryté peníze. To však změnily enormní válečné výdaje a od garancí zlatem se začalo upouštět. Inflace na sebe nenechala dlouho čekat, a Německo postihla dokonce hyperinflace.
Po druhé světové válce se pokusil zabránit stejné situaci Brettonwoodsský měnový systém, který byl uzavřen v červenci roku 1944, a představoval přímé napojení amerického dolaru na zlato a všech ostatních měn na dolar. Dolar měl tehdy hodnotu 1/35 unce zlata. Dohoda však padla roku 1971, což vedlo ke zrušení pevně daných kurzů měn i zlata. Od té doby začala cena měn i zlata podléhat tržní nabídce a poptávce
Od té doby lze do zlata investovat. Investuje se pak do tzv. investičního zlata, které představuje certifikovaný zlatý slitek. Tento slitek má na sobě vyražený punc a přísluší k němu certifikát. Použité zlato má nejvyšší kvalitu, jedná se o ryzí zlato = 24 karátů = 999/1000. Pro obchodování se jako jednotka hmotnosti používá trojská unce, což odpovídá 31,1035 g. Investiční zlato je dle evropské legislativy osvobozeno od DPH.
JÁ
ZLATOVNA .CZ