+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Finance

SEZNAM PŘEHLED

Finance

Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
2015,8 $
Kurz USD: 22,24 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
24,7 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Cena zlata na komoditní burze je frekventovaně zmiňovanou cenou v médiích i statistikách. V hodnotě zlata se odráží globální ekonomická a bezpečnostní situace jako v zrcadle. Obchody se zlatem probíhají 24 hodin denně na burzách po celém světě. Mezi klíčové komoditní burzy patří Londýn v Evropě, New York v Americe, Hong Kong v Asii a Sydney v Austrálii. Okamžitá (tzv. spotová) cena je referenční pro všechny navazující obchody se zlatem. Její hodnota se obvykle vyjadřuje v amerických dolarech (USD) a troyských uncích (Oz). Vedle spotové ceny se často můžeme setkat i s tzv. Londýnským fixem. Existuje dopolední a odpolední fix. 'Býčí trend' vyjadřuje období růstu ceny zlata. 'Medvědí trend' období jeho poklesu. Volatilita označuje neustálou změnu (vrtkavost) ceny. Do ceny vyjádřené v českých korunách (CZK) se promítá kurz měnového páru CZK/USD. Obecně platí, že posilující koruna cenu zlata zlevňuje. A naopak. Proto se může stát, že zatímco na grafech cena zlata klesá, na pultech obchodů naopak roste. Stále platí, že hovoříme o ceně tzv. fyzicky nealokovaného zlata, tedy zlata virtuálního, abstraktního, s nímž můžete obchodovat pomocí elektronických aplikací aniž byste jej kdy drželi ve svých rukou. Cena fyzicky alokovaného zlata je vždy vyšší. Je navýšena o výši produkčních a distribučních nákladů rafinérií, které zlato zpracovávají a vyrábí z něj slitky (cihly) nebo mince. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Toto navýšení pokrývající výrobní náklady se nazývá premium. Česky přirážka. Vyšší cena fyzického zlata vám však zároveň přináší vyšší bezpečí vaší investice do tohoto drahého kovu a nezpochybnitelnou jistotu držení zlata. To je podstatné.
Čína zaznamenala čtvrtletní odliv přímých zahraničních investic
Peking 6. listopadu (ČTK) - Čína zaznamenala poprvé čtvrtletní odliv přímých zahraničních investic. Přímé investiční závazky, což je široké měřítko přímých zahraničních investic, byly podle předběžných údajů platební bilance v období červenec až září v deficitu 11,8 miliardy USD (268,5 miliardy Kč).
Raiffeisenbank letos klesl čistý zisk o 27,5 procenta na 3,96 miliardy Kč
Praha 3. listopadu (ČTK) - Raiffeisenbank v Česku za tři čtvrtletí letošního roku meziročně klesl čistý zisk o 27,5 procenta na 3,96 miliardy korun.
Komerční bance klesl za tři čtvrtletí zisk o 4,9 procenta na 12,4 miliardy Kč
Praha 3. listopadu (ČTK) - Komerční bance klesl za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 4,9 procenta na 12,4 miliardy Kč.
Britská centrální banka úroky nezměnila, s jejich brzkým snižováním nepočítá
Londýn 2. listopadu (ČTK) - Britská centrální banka dnes podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na 5,25 procenta, což je nejvyšší úroveň za 15 let.
Největší ruská banka Sberbank měla ve třetím čtvrtletí opět rekordní zisk
Moskva 2. listopadu (ČTK) - Největší ruská banka Sberbank vykázala ve třetím čtvrtletí opět rekordní zisk, činil 411,4 miliardy rublů (102 miliard Kč).
Fed ponechal podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny
Washington 1. listopadu (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) dnes na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta.
Průzkum: Investuje 17 pct Češek a 25 pct Čechů, výše investic mužů je vyšší
Praha 1. listopadu (ČTK) - Každá šestá žena v Česku investuje, mezi muži je to každý čtvrtý. Motivaci k investování mají podobnou, je to zejména snaha zajistit se na stáří a ochránit peníze před inflací.
Ruská centrální banka zvýšila úroky výrazněji, než se očekávalo
Moskva 27. října (ČTK) - Ruská centrální banka dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu o dva procentní body na 15 procent. Pokračujícím zpřísňováním měnové politiky reaguje na slabý kurz domácí měny a vzestup inflačních tlaků. Většina analytiků v anketě agentury Reuters předpovídala, že banka základní sazbu zvýší pouze o jeden procentní bod. Banka dnes rovněž zlepšila odhad letošního růstu ruské ekonomiky. Ruský rubl se po zprávě o překvapivě výrazném zvýšení úroků vyšplhal až na šestitýdenní maximum vůči dolaru, později však o část zisků přišel. Dolar vůči rublu sestoupil až na zhruba 92,5 RUB/USD, nejníže od 12. září. Krátce po 16:00 SELČ se nicméně pohyboval v blízkosti 93,6 RUB/USD, oproti čtvrtku tak ztrácel pouze 0,4 procenta, napsala agentura Reuters. Centrální banka zahájila nynější cyklus zpřísňování měnové politiky v červenci, základní sazba se od té doby už zdvojnásobila. "Inflační tlaky se výrazně zvýšily a dostaly se na úrovně přesahující očekávání ruské centrální banky," uvedla ruská měnová autorita v dnešní tiskové zprávě. Dodala, že kapacity pro rozšiřování produkce zboží a poskytování služeb čím dál více zaostávají za domácí poptávkou. Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová uvedla, že při dnešním rozhodování o nastavení úrokových sazeb hrál významnou roli rovněž vývoj ruského rozpočtu. Rozpočtové výdaje nyní rostou, protože vláda vynakládá velké částky na výrobu zbraní a financování války na Ukrajině. "Aktualizované parametry rozpočtové politiky předpokládají, že pokles rozpočtových stimulů bude v příštích letech pomalejší, než se předpokládalo," uvedla centrální banka. Nabiullinová signalizovala, že banka by mohla úrokové sazby dál zvyšovat. "Budeme to připraveni učinit znovu, pokud neuvidíme známky udržitelného zpomalení inflace," uvedla. Další zasedání banky se bude konat v polovině prosince. Centrální banka dnes předpověděla, že inflace letos dosáhne 7,0 až 7,5 procenta. V předchozí prognóze celoroční inflaci odhadovala na 6,0 až 7,0 procenta. Banka nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním roce zvýší o 2,2 až 2,7 procenta, zatímco minulý měsíc letošní hospodářský růst odhadovala na 1,5 až 2,5 procenta. "Data za třetí čtvrtletí naznačují, že ekonomika roste rychleji, než centrální banka očekávala," uvedla. "To zvyšuje inflační tlaky," dodala. V příštím roce nicméně nadále očekává zpomalení hospodářského růstu na 0,5 až 1,5 procenta. Po zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu koncem loňského února centrální banka zvýšila základní sazbu na 20 procent, aby podpořila kurz rublu a omezila inflační tlaky. Později však základní úrok postupně snížila až na 7,5 procenta. pmh ank
Turecká centrální banka zvýšila základní úrok na 35 procent
Turecká centrální banka zvýšila základní úrok na 35 procent
Společnost IBM koupila českoamerickou softwarovou firmu Manta
Společnost IBM koupila českoamerickou softwarovou firmu Manta
Maďarská centrální banka překvapivě snížila základní úrok na 12,25 procenta
Maďarská centrální banka překvapivě snížila základní úrok na 12,25 procenta
Evropská investiční banka poskytne úvěr 24 miliard Kč na rozvoj české železnice
Evropská investiční banka poskytne úvěr 24 miliard Kč na rozvoj české železnice
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.