+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

SEZNAM PŘEHLED

Kultura

Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
2021,3 $
Kurz USD: 22,26 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
24,7 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Cena zlata na komoditní burze je frekventovaně zmiňovanou cenou v médiích i statistikách. V hodnotě zlata se odráží globální ekonomická a bezpečnostní situace jako v zrcadle. Obchody se zlatem probíhají 24 hodin denně na burzách po celém světě. Mezi klíčové komoditní burzy patří Londýn v Evropě, New York v Americe, Hong Kong v Asii a Sydney v Austrálii. Okamžitá (tzv. spotová) cena je referenční pro všechny navazující obchody se zlatem. Její hodnota se obvykle vyjadřuje v amerických dolarech (USD) a troyských uncích (Oz). Vedle spotové ceny se často můžeme setkat i s tzv. Londýnským fixem. Existuje dopolední a odpolední fix. 'Býčí trend' vyjadřuje období růstu ceny zlata. 'Medvědí trend' období jeho poklesu. Volatilita označuje neustálou změnu (vrtkavost) ceny. Do ceny vyjádřené v českých korunách (CZK) se promítá kurz měnového páru CZK/USD. Obecně platí, že posilující koruna cenu zlata zlevňuje. A naopak. Proto se může stát, že zatímco na grafech cena zlata klesá, na pultech obchodů naopak roste. Stále platí, že hovoříme o ceně tzv. fyzicky nealokovaného zlata, tedy zlata virtuálního, abstraktního, s nímž můžete obchodovat pomocí elektronických aplikací aniž byste jej kdy drželi ve svých rukou. Cena fyzicky alokovaného zlata je vždy vyšší. Je navýšena o výši produkčních a distribučních nákladů rafinérií, které zlato zpracovávají a vyrábí z něj slitky (cihly) nebo mince. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Toto navýšení pokrývající výrobní náklady se nazývá premium. Česky přirážka. Vyšší cena fyzického zlata vám však zároveň přináší vyšší bezpečí vaší investice do tohoto drahého kovu a nezpochybnitelnou jistotu držení zlata. To je podstatné.
V Domě U Černé Matky boží se představí nová kolekce kubismu
Praha 14. října (ČTK) - Uměleckoprůmyslové muzeum (UPM) představí od 19. října v Domě U Černé Matky boží kolekci kubistických artefaktů, kterou loni získalo od Nadace českého kubismu.
Výstava v Praze přibližuje sto let českých svobodných zednářů
Praha 26. září (ČTK) - Jako společenství lidí s vlastními pravidly, dlouhou tradicí a duchovním rozměrem, kteří věří ve svobodný a lepší svět, prezentuje výstava české svobodné zednáře.
Čeští egyptologové našli v Sakkáře ztracenou hrobku egyptského vysokého úředníka
Praha 25. září (ČTK) - Čeští egyptologové po několikaletém pátrání znovu objevili v Sakkáře hrobku egyptského vysokého úředníka Ptahšepsese, kterou před zhruba 160 lety nalezl francouzský archeolog Auguste Mariette, ale následně zmizela pod pískem.
Výstavy prehistorických artefaktů doplní v Národním muzeu Věstonická venuše
Praha 21. září (ČTK) - Do Národního muzea (NM) se po devíti letech vrací nejstarší keramická soška na světě, Věstonická venuše.
Divadlo Bez zábradlí zahájí sezonu komedií Láska z mládí
Praha 20. září (ČTK) - Provokativní drama, duchaplnou komedii či vánoční příběh připravuje pro svou 32.
Zlínské divadlo zahájí svou 78. sezonu českou premiérou dramatu Špína
Zlín 20. září (ČTK) - Městské divadlo Zlín (MDZ) zahájí svou 78. sezonu českou premiérou hry Špína. Jejím autorem je současný maďarský dramatik a režisér Béla Pintér.
Novoměstská galerie otevře výstavu slovenské výtvarnice Renaty Sládkové
Nové Město na Moravě (Žďársko) 19. září (ČTK) - Horácká galerie v Novém Městě na Moravě na Žďársku připravila výstavu Bájný svět slovenské výtvarnice Renaty Sládkové.
První premiérou jubilejní sezony libereckého divadla bude Adam a Eva
Liberec 19. září (ČTK) - První premiérou jubilejní 140. sezony libereckého Šaldova divadla nazvané Zrození bude symbolicky Adam a Eva. Půjde o scénické provedení oratoria českého skladatele Josefa Myslivečka, který tvořil v Itálii. Dílo uvede operní soubor ve spolupráci s baletním poprvé tento pátek, půjde zároveň o českou premiéru. Novináře o tom dnes informovala ředitelka divadla a režisérka představení Linda Hejlová Keprtová. Operu bude uvádět divadlo v italském originále s českými a německými titulky, poprvé zaznělo ve Florencii roku 1771. "Podle amerického muzikologa Daniela E. Freemana se jedná o jedno z nejzdařilejších oratorií 18. století vůbec. Libreto, které napsal jezuitský kněz Giovanni Granelli, vykresluje spíše teologický výklad události než emoce, ale Myslivečkova hudba má s akademickou střízlivostí málo trpělivosti a ignoruje ji sledem atraktivních, často virtuózních árií," uvedla dramaturgyně liberecké opery Lenka Dandová. Oratorium se otevírá bezprostředně po takzvaném Pádu a zkoumá emocionální reakce rozmrzelého Adama, který obviňuje Evu z hříchu. Režisérka jejich příběh zasadila do současnosti. "Eva darovala lidstvu dárek – darovala život, darovala smrt. Tím dala naší pouti smysl. Naše vyprávění je oslavou člověka. Nedokonalého, tápajícího, hledajícího. Je oslavou vztahů, které nejsou vždy ideální, ale za které stojí bojovat. Protože právě z bolesti se může zrodit opravdová radost, ze zkušenosti poznání, z propasti odpuštění a ze spravedlnosti milosrdenství," uvedla Hejlová Keprtová. Podle ní ale nebudou v tomto příběhu jen filozofovat. "Budeme možná i závidět, nevěřícně kroutit hlavou, možná budeme odcházet naprosto nedotčeni či znechuceni, možná dostaneme chuť na jablečný štrúdl," dodala. Hudebního nastudování se ujal italský dirigent Paolo Gatto. "Oratorium Adam a Eva je na vysoké umělecké úrovni. Posluchačsky nádherné dílo, ovšem interpretačně velmi obtížné. Diváci jistě ocení melodické fráze, zajímavé barevné plochy i efektní koloratury v sólových partech, které ovšem nejsou jen okázalým prostředkem k předvedení kvalit zpěváků, avšak mají své opodstatnění a hudebně dávají velký smysl. Pěvecké party kladou na sólisty mimořádně vysoké nároky a já skutečně oceňuji, s jakým nasazením a kreativitou přistoupili ke svým rolím sólisté v liberecké opeře," řekl Gatto. V hlavních rolích Adama a Evy se představí Maksym Kucenko a Jolana Slavíková. Jako průvodci, soudci a vyšetřovatelé v celém příběhu figurují dva andělé – Milosrdenství a Spravedlnosti. Jejich role nastudovaly Veronika Kaiserová a Věra Poláchová. Členové baletu budou vystupovat v rolích Příbuzných. knt gcm
V Karlíně se otevřela nová galerie pro uměleckou fotografii
V Karlíně se otevřela nová galerie pro uměleckou fotografii
Stavbaři opravují památkově chráněný most v Dobříši, kameny musí ručně rozebrat
Stavbaři opravují památkově chráněný most v Dobříši, kameny musí ručně rozebrat
Hradečtí archeologové objevili další důkazy o přemyslovském hradišti
Hradečtí archeologové objevili další důkazy o přemyslovském hradišti
Stovky lidí navštívily dnes památky na jihu Čech při Dnu evropského dědictví
Stovky lidí navštívily dnes památky na jihu Čech při Dnu evropského dědictví
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.