+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

SEZNAM PŘEHLED

Magazín

Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
2020,5 $
Kurz USD: 22,26 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
24,7 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Cena zlata na komoditní burze je frekventovaně zmiňovanou cenou v médiích i statistikách. V hodnotě zlata se odráží globální ekonomická a bezpečnostní situace jako v zrcadle. Obchody se zlatem probíhají 24 hodin denně na burzách po celém světě. Mezi klíčové komoditní burzy patří Londýn v Evropě, New York v Americe, Hong Kong v Asii a Sydney v Austrálii. Okamžitá (tzv. spotová) cena je referenční pro všechny navazující obchody se zlatem. Její hodnota se obvykle vyjadřuje v amerických dolarech (USD) a troyských uncích (Oz). Vedle spotové ceny se často můžeme setkat i s tzv. Londýnským fixem. Existuje dopolední a odpolední fix. 'Býčí trend' vyjadřuje období růstu ceny zlata. 'Medvědí trend' období jeho poklesu. Volatilita označuje neustálou změnu (vrtkavost) ceny. Do ceny vyjádřené v českých korunách (CZK) se promítá kurz měnového páru CZK/USD. Obecně platí, že posilující koruna cenu zlata zlevňuje. A naopak. Proto se může stát, že zatímco na grafech cena zlata klesá, na pultech obchodů naopak roste. Stále platí, že hovoříme o ceně tzv. fyzicky nealokovaného zlata, tedy zlata virtuálního, abstraktního, s nímž můžete obchodovat pomocí elektronických aplikací aniž byste jej kdy drželi ve svých rukou. Cena fyzicky alokovaného zlata je vždy vyšší. Je navýšena o výši produkčních a distribučních nákladů rafinérií, které zlato zpracovávají a vyrábí z něj slitky (cihly) nebo mince. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Toto navýšení pokrývající výrobní náklady se nazývá premium. Česky přirážka. Vyšší cena fyzického zlata vám však zároveň přináší vyšší bezpečí vaší investice do tohoto drahého kovu a nezpochybnitelnou jistotu držení zlata. To je podstatné.
Reuters: Šimpanzi používají bojové taktiky podobné lidským, zjistili vědci
Abidžan 11. listopadu (ČTK/Reuters) - Na pomezí nebezpečného území šplhá asi třicetičlenný průzkumný oddíl pohraniční hlídky do skalnatého kopce.
Svatého Martina si lidé připomenou mladými víny, husou nebo průvody
Praha 11. listopadu (ČTK) - Lidé na mnoha místech země dnes oslaví svátek svatého Martina. Konají se svatomartinské hody, průvody a slavnosti, často spojené s otvíráním a ochutnáváním prvních lahví vína pocházejícího z poslední úrody.
AP: Podvodníci v USA z covidové pomoci kupovali šperky, auta i soukromý ostrov
Washington 10. listopadu (ČTK) - Americké úřady už obvinily více než 3000 lidí z toho, že podvodným způsobem čerpali z programů na podporu podniků a domácností za pandemie covidu-19.
Haarec: Mnozí Izraelci si nechávají tetovat datum útoku Hamásu 7. října 2023
Tel Aviv 9. listopadu (ČTK/Haarec) - Tetovací salóny v Izraeli mají poslední měsíc rušno, mnozí Izraelci totiž chtějí mít na kůži připomínku masakru, který provedlo palestinské hnutí Hamás na jihu země 7.
Katoličtí biskupové chtějí více vymítačů ďábla, říká nový šéf exorcistů Orlita
Vatikán 9. listopadu (ČTK) - Katoličtí biskupové by chtěli mít ve svých diecézích více vymítačů ďábla, často se jim ale nedaří nalézt kněze vhodné pro výkon této činnosti.
Průzkum: Za kosmetiku 43,2 procenta českých žen utratí do 3000 korun ročně
Praha 8. listopadu (ČTK) - Za kosmetiku 43,2 procenta Češek utratí do 3000 korun ročně. Ochotné jsou investovat především do vlasové péče.
Modrý diamant se na švýcarské aukci prodal v přepočtu za více než miliardu korun
Ženeva 7. listopadu (ČTK) - Vzácný modrý diamant Bleu Royal se dnes na aukci ve Švýcarsku prodal za 43,8 milionu dolarů, tedy v přepočtu za více než miliardu korun.
Postava Marianne na nových francouzských známkách bude ekologicky zelená
Boulazac (Francie) 7. listopadu (ČTK) - Postava patronky Francie Marianne bude na nových francouzských poštovních známkách zelená a budou ji obklopovat listy, aby připomínala důležitost ochrany životního prostředí. Novou známku dnes v poštovní tiskárně ve městě Boulazac, asi 100 kilometrů východně od Bordeaux, osobně představil prezident Emmanuel Macron. Do oběhu půjde známka 13. listopadu, napsal deník Le Figaro. Grafik a autor známky Olivier Balez uvedl, že jeho "Marianne budoucnosti" má upozornit na potřebu rychle reagovat na změny klimatu. Její dlouhý krk po diagonále známky symbolizuje "nadšení směrem k budoucnosti", vysvětlil Balez, který působí jako kreslíř v tisku a ilustrátor literatury pro mládež. Macron při návštěvě v departementu Dordogne vyzdvihl úspěšný přerod pošty na moderní firmu, která se dovedla přizpůsobit moderní době. Zatímco před 15 lety představovaly listovní služby 70 procent obratu francouzské pošty, teď už je to jen 16 procent, uvedl šéf pošty Philippe Wahl, který Macrona provázel. Službami, které získaly na objemu, jsou balíky, poštovní banka a specializované služby pro seniory. Poštovní tiskárna v Boulazacu je jediná ve Francii. Zaměstnává 400 lidí, včetně kreslířů a rytců. Každoročně se tu vyrobí asi miliarda známek, kromě těch francouzských také velký počet japonských. Ve Francii se udržuje tradice, že každý prezident si po začátku pětiletého mandátu zvolí známku, která bude během jeho působení převládat. lsa ank
Hradečtí archeologové zkoumají dva kmeny, může jít o polotovary tzv. monoxylů
Hradečtí archeologové zkoumají dva kmeny, může jít o polotovary tzv. monoxylů
Vědci kvůli kontroverzím zvažují, zda nezměnit systém pojmenování druhů
Vědci kvůli kontroverzím zvažují, zda nezměnit systém pojmenování druhů
BBC: Proč se zaměstnanci snaží tajně obcházet zákaz používání umělé inteligence?
BBC: Proč se zaměstnanci snaží tajně obcházet zákaz používání umělé inteligence?
Český sběratel koupil láhev koňaku Rémy Martin za rekordních 4,1 milionu Kč
Český sběratel koupil láhev koňaku Rémy Martin za rekordních 4,1 milionu Kč
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.