+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

SEZNAM PŘEHLED

Burzy

Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
2015,7 $
Kurz USD: 22,24 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
24,7 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Cena zlata na komoditní burze je frekventovaně zmiňovanou cenou v médiích i statistikách. V hodnotě zlata se odráží globální ekonomická a bezpečnostní situace jako v zrcadle. Obchody se zlatem probíhají 24 hodin denně na burzách po celém světě. Mezi klíčové komoditní burzy patří Londýn v Evropě, New York v Americe, Hong Kong v Asii a Sydney v Austrálii. Okamžitá (tzv. spotová) cena je referenční pro všechny navazující obchody se zlatem. Její hodnota se obvykle vyjadřuje v amerických dolarech (USD) a troyských uncích (Oz). Vedle spotové ceny se často můžeme setkat i s tzv. Londýnským fixem. Existuje dopolední a odpolední fix. 'Býčí trend' vyjadřuje období růstu ceny zlata. 'Medvědí trend' období jeho poklesu. Volatilita označuje neustálou změnu (vrtkavost) ceny. Do ceny vyjádřené v českých korunách (CZK) se promítá kurz měnového páru CZK/USD. Obecně platí, že posilující koruna cenu zlata zlevňuje. A naopak. Proto se může stát, že zatímco na grafech cena zlata klesá, na pultech obchodů naopak roste. Stále platí, že hovoříme o ceně tzv. fyzicky nealokovaného zlata, tedy zlata virtuálního, abstraktního, s nímž můžete obchodovat pomocí elektronických aplikací aniž byste jej kdy drželi ve svých rukou. Cena fyzicky alokovaného zlata je vždy vyšší. Je navýšena o výši produkčních a distribučních nákladů rafinérií, které zlato zpracovávají a vyrábí z něj slitky (cihly) nebo mince. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Toto navýšení pokrývající výrobní náklady se nazývá premium. Česky přirážka. Vyšší cena fyzického zlata vám však zároveň přináší vyšší bezpečí vaší investice do tohoto drahého kovu a nezpochybnitelnou jistotu držení zlata. To je podstatné.
Ruský těžební gigant Alrosa otevře nový důl na diamanty na ruském Dálném východě
Moskva 4. září (ČTK) - Ruský těžební gigant Alrosa, největší světový producent diamantů, zahájil práce na otevření nového obřího dolu na ruském Dálném východě.
Bloomberg: Ceny jedné z nejoblíbenějších velikosti diamantů prudce klesají
New York 4. září (ČTK) - Ceny surových diamantů v jedné z neoblíbenějších kategorií, kterou je velikosti nejvíce používaná pro zásnubní prsteny, prudce klesají, protože stále více Američanů dává přednost zásnubním prstenům z laboratorně vytvořených kamenů.
Interfax: Lukoil žádá o povolení odkupu akcií od zahraničních investorů
Moskva 22. srpna (ČTK) - Ruská ropná společnost Lukoil žádá ruské úřady o povolení odkupu až 25 procent svých akcií od zahraničních investorů se slevou nejméně 50 procent.
Čína a Rusko investují 1,4 miliardy dolarů do lithiových dolů v Bolívii
La Paz 30. června (ČTK) - Čína a Rusko investují 1,4 miliardy dolarů (téměř 31 miliard Kč) do dvou lithiových dolů v Bolívii.
Francouzská firma Imerys bude těžit lithium z rozsáhlého ložiska v Británii
Londýn/Paříž 29. června (ČTK) - Francouzská společnost Imerys plánuje těžbu lithia v Británii. Do roku 2030 by z lokality Cornwall na jihozápadě Anglie mohla dodávat materiál potřebný k výrobě dvou třetin baterií pro elektromobily na britských silnicích.
Průvod havířů v Jihlavě připomněl historii těžby stříbra ve městě
Jihlava 24. června (ČTK) - Více než 150 dětí dnes dopoledne vytvořilo v Jihlavě kostýmovaný průvod havířů.
Firma Geomet získala pozemky pro závod na zpracování lithia z Cínovce
Praha/Teplice 13. června (ČTK) - Společnost Geomet získala pozemky v průmyslovém areálu Dukla, na nichž hodlá postavit závod na zpracování lithia z nedalekého Cínovce na Teplicku.
Ve Venezuele zemřelo 12 lidí v dole na zlato, oficiálně byl už dlouho uzavřen
Caracas 4. června (ČTK) - Na východě Venezuely zemřelo 12 lidí ve zlatém dole, který byl dlouhou dobu oficiálně uzavřen. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AFP. Podle ní se oběti udusily v dole poté, co šachtu po silných deštích zasypal sesuv půdy. Neštěstí se stalo ve středu, pět obětí bylo nalezeno v pátek a dalších sedm v sobotu, uvedla AFP. "Máme tu tým vyšetřovatelů a patologů, až oběti identifikujeme, předáme je rodinám, ale těla jsou ve značném stavu rozkladu," řekl Edgar Colina Reyes z civilní obrany venezuelského státu Bolívar, kde se neštěstí stalo. Podle místních médií je mezi oběťmi několik mladých lidí ve věku 23 až 31 let. Těžba zlata na jihu a východě Venezuely, legální i nelegální, se v posledních letech rozrůstá a nabízí místním obyvatelům lukrativní výdělky, avšak za cenu velmi špatných pracovních podmínek. Těžbu v těchto oblastech navíc často kontrolují zločinecké gangy, které mezi sebou soupeří o kontrolu nad územím. Horníci obvykle začínají pracovní den tím, že se přivážou k silnému ocelovému lanu, kterého se drží při sestupu někdy až 60 metrů hluboko. V šachtě mají k dispozici pouze světlo z baterky připevněné na hlavě. Jeden z horníků Alfredo Arriojas řekl agentuře AP, že tam pracuje už více než dva roky, protože doufá, že si tak vydělá na dům. Těžba zlata v těchto dolech ale také poškozuje životní prostředí, někteří v ilegálních dolech používají totiž levnou a jednodušší metodu pomocí rtuti. nob mka
Glencore plánuje investovat 1,5 miliardy USD do rozšíření dolu na měď v Peru
Glencore plánuje investovat 1,5 miliardy USD do rozšíření dolu na měď v Peru
Světová rada pro zlato: ČR zvýšila své zlaté rezervy o 1,54 tuny na 13,5 tuny
Světová rada pro zlato: ČR zvýšila své zlaté rezervy o 1,54 tuny na 13,5 tuny
Analytici: Poptávka po platině letos prudce vzroste, na trhu je deficit
Analytici: Poptávka po platině letos prudce vzroste, na trhu je deficit
Analytici: Případné sankce na ruské diamanty by narušily globální trh se šperky
Analytici: Případné sankce na ruské diamanty by narušily globální trh se šperky
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.