+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

SEZNAM PŘEHLED

Ekonomika

Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
2020,3 $
Kurz USD: 22,26 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
24,7 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Cena zlata na komoditní burze je frekventovaně zmiňovanou cenou v médiích i statistikách. V hodnotě zlata se odráží globální ekonomická a bezpečnostní situace jako v zrcadle. Obchody se zlatem probíhají 24 hodin denně na burzách po celém světě. Mezi klíčové komoditní burzy patří Londýn v Evropě, New York v Americe, Hong Kong v Asii a Sydney v Austrálii. Okamžitá (tzv. spotová) cena je referenční pro všechny navazující obchody se zlatem. Její hodnota se obvykle vyjadřuje v amerických dolarech (USD) a troyských uncích (Oz). Vedle spotové ceny se často můžeme setkat i s tzv. Londýnským fixem. Existuje dopolední a odpolední fix. 'Býčí trend' vyjadřuje období růstu ceny zlata. 'Medvědí trend' období jeho poklesu. Volatilita označuje neustálou změnu (vrtkavost) ceny. Do ceny vyjádřené v českých korunách (CZK) se promítá kurz měnového páru CZK/USD. Obecně platí, že posilující koruna cenu zlata zlevňuje. A naopak. Proto se může stát, že zatímco na grafech cena zlata klesá, na pultech obchodů naopak roste. Stále platí, že hovoříme o ceně tzv. fyzicky nealokovaného zlata, tedy zlata virtuálního, abstraktního, s nímž můžete obchodovat pomocí elektronických aplikací aniž byste jej kdy drželi ve svých rukou. Cena fyzicky alokovaného zlata je vždy vyšší. Je navýšena o výši produkčních a distribučních nákladů rafinérií, které zlato zpracovávají a vyrábí z něj slitky (cihly) nebo mince. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Toto navýšení pokrývající výrobní náklady se nazývá premium. Česky přirážka. Vyšší cena fyzického zlata vám však zároveň přináší vyšší bezpečí vaší investice do tohoto drahého kovu a nezpochybnitelnou jistotu držení zlata. To je podstatné.
CRIF: V říjnu v Česku stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů
Praha 6. listopadu (ČTK) - V říjnu bylo v Česku vyhlášeno 63 bankrotů firem, o 26 více než v září. Počet vyhlášených bankrotů podnikatelů se meziměsíčně zvýšil o 40 na 440.
Průmysl i stavebnictví zůstávají slabé, bilanci obchodu pomohl pokles dovozu
Praha 6. listopadu (ČTK) - Útlum českého průmyslu v září neskončil a podle analytiků bude zřejmě pokračovat i v dalších měsících.
Šéfka ECB: Inflace v eurozóně se dvouprocentnímu cíli vrátí v roce 2025
Frankfurt 4. listopadu (ČTK) - Evropská centrální banka (ECB) předpokládá, že se inflace v eurozóně vrátí k dvouprocentnímu cíli v roce 2025.
Průzkum: Téměř polovina Čechů si myslí, že je inflace nyní vyšší než loni
Praha 1. listopadu (ČTK) - Více než polovina Čechů nezná míru inflace a téměř polovina si myslí, že je vyšší než v září loňského roku.
Průzkum pro investora: V kraji 52 pct. lidí míní, že těžba lithia může prospět
Ústí nad Labem 25. října (ČTK) - V Ústeckém kraji si 52 procent obyvatel myslí, že by těžba lithia mohla být pro region prospěšná.
MMF: Německo se letos patrně stane třetí největší ekonomikou, sesadí Japonsko
Berlín/Tokio 24. října (ČTK) - Německo se letos patrně stane třetí největší ekonomikou světa, sesadí tak z této pozice Japonsko.
Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny překvapivě dál klesá, ukázal průzkum
Londýn/Berlín 24. října (ČTK) - Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se překvapivě dál snižuje, ukázaly dnes předběžné výsledky průzkumu agentury SP Global.
TPA: Počet fúzí a akvizic v Česku i jejich objem v 3. čtvrtletí meziročně stoupl
Praha 18. října (ČTK) - Počet fúzí a akvizic v Česku i objem těchto transakcí v letošním 3. čtvrtletí meziročně stoupl, když na území ČR či se zapojením Česka se uskutečnilo 13 transakcí za 42,3 miliardy Kč, zatímco za stejné období loni to bylo osm transakcí za 2,6 miliardy korun. Důvodem výrazného nárůstu objemu transakcí je akvizice společnosti Net4Gas státní společností ČEPS. Vyplývá to ze statistik, které poradenská společnost TPA poskytla ČTK. Prodej Net4Gas byl nejvýznamnější zveřejněnou transakcí na území ČR a zároveň třetí největší v regionu. "Transakce je součástí strategie vlády při zajištění energetické bezpečnosti země. Přepravní soustava Net4Gas by měla být rovněž součástí důležitého vodíkového koridoru. Vedle Net4Gas akvíroval stát skrze ČEPS rovněž i největšího tuzemského provozovatele podzemních zásobníků plynu RWE Gas Storage CZ,“ uvedl partner TPA Valuation Advisory Jiří Hlaváč. V celém středoevropském regionu (Albánie, Bulharsko, Černá Hora, ČR, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko) TPA registruje meziroční pokles počtu transakcí o zhruba 18 procent na 152. Jejich objem klesl meziročně o 21 procent na 272 miliard Kč. Nejvíce transakcí a transakce s největším objemem bylo opět v Polsku. Nejvýznamnější zveřejněnou transakcí v celém regionu byl ve třetím čtvrtletí prodej 50procentního podílu v PPF Telecom Group, konkrétně aktiv na území Bulharska, Maďarska, Slovenska a Srbska, globální technologické společnosti Emirates Telecommunication Group. Ve srovnání s druhým čtvrtletím letošního roku v celém regionu klesl počet transakcí o 78. Naopak jejich objem stoupl o zhruba 2,9 miliardy eur. V Česku počet transakcí mezičtvrtletně klesl o 14, avšak při nárůstu objemu o 848 milionů eur na 1,725 miliardy eur ve třetím čtvrtletí. Situaci na trhu fúzí a akvizic nadále ovlivňuje válka na Ukrajině, která je pro potenciální investory pokračujícím omezením v podobě nejistoty budoucího vývoje v různých odvětvích v celém regionu. "Nicméně objemy transakcí dosažených v třetím kvartálu naznačují oživení na trhu v regionu v roce 2023. Pro investory jsou atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, digitalizace a robotizace či telekomunikací, zvýšený zájem zůstává v oblastech energetiky,“ doplnil Hlaváč. fd mha
Studie: Spotřební daň ze slazených nápojů přinese miliardy a sníží obezitu
Studie: Spotřební daň ze slazených nápojů přinese miliardy a sníží obezitu
Asociace výzkumných organizací nesouhlasí s krácením peněz na aplikovaný výzkum
Asociace výzkumných organizací nesouhlasí s krácením peněz na aplikovaný výzkum
Analytici: Za poklesem maloobchodních tržeb obavy Čechů z ekonomické situace
Analytici: Za poklesem maloobchodních tržeb obavy Čechů z ekonomické situace
ČNB: Dluhy českých domácností u bank v srpnu stouply na 2,22 bilionu korun
ČNB: Dluhy českých domácností u bank v srpnu stouply na 2,22 bilionu korun
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.