+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Víra

SEZNAM PŘEHLED

Víra

Ve Velehradě se chystá další ročník soutěže a výstavy mešních a košer vín
Ve Velehradě se chystá další ročník soutěže a výstavy mešních a košer vín
Na podporu dostavby varhan ve svatovítské katedrále vystoupí 200 účinkujících Na podporu dostavby varhan ve svatovítské katedrále vystoupí 200 účinkujících
Praha 14. listopadu (ČTK) - V katedrále svatého Víta v Praze se 21. listopadu uskuteční koncert na podporu dostavby svatovítských varhan, na kterém se představí více než 200 účinkujících.
Papež se setkal s evropskými rabíny a odsoudil antisemitismus i válku Papež se setkal s evropskými rabíny a odsoudil antisemitismus i válku
Vatikán 6. listopadu (ČTK) - Papež František se dnes navzdory své nemoci setkal s evropskými rabíny a při schůzce odsoudil antisemitismus, válku a terorismus.
Jsou Dušičky, lidé dnes vzpomínají na zemřelé Jsou Dušičky, lidé dnes vzpomínají na zemřelé
Praha 2. listopadu (ČTK) - Lidé dnes vzpomínají na své příbuzné a blízké, kteří zemřeli. Druhý listopadový den se tradičně připomíná jako Památka zesnulých, lidově Dušičky, v katolickém liturgickém kalendáři je dnešek zapsaný jako Vzpomínka na všechny věrné zemřelé.
Ruský disidentský kněz zbavený patriarchou svěcení emigruje do Česka Ruský disidentský kněz zbavený patriarchou svěcení emigruje do Česka
Moskva 16. října (ČTK) - Disidentský pravoslavný duchovní a bloger Andrej Kurajev, kterého moskevský patriarcha Kirill zbavil svěcení, oznámil, že opustil Rusko a odjel do Prahy, kde prožil dětství a kde hodlá pokračovat v psaní a v přednáškách.
Přinášíme vám přehled aktuálního dění na trhu drahých kovů. Výběr důležitých ekonomických zpráv ze zpravodajského servisu České tiskové kanceláře. Zprávy, které doslova hýbou cenou zlata...
Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
2013,8 $
Kurz USD: 22,24 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
24,6 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Cena zlata na komoditní burze je frekventovaně zmiňovanou cenou v médiích i statistikách. V hodnotě zlata se odráží globální ekonomická a bezpečnostní situace jako v zrcadle. Obchody se zlatem probíhají 24 hodin denně na burzách po celém světě. Mezi klíčové komoditní burzy patří Londýn v Evropě, New York v Americe, Hong Kong v Asii a Sydney v Austrálii. Okamžitá (tzv. spotová) cena je referenční pro všechny navazující obchody se zlatem. Její hodnota se obvykle vyjadřuje v amerických dolarech (USD) a troyských uncích (Oz). Vedle spotové ceny se často můžeme setkat i s tzv. Londýnským fixem. Existuje dopolední a odpolední fix. 'Býčí trend' vyjadřuje období růstu ceny zlata. 'Medvědí trend' období jeho poklesu. Volatilita označuje neustálou změnu (vrtkavost) ceny. Do ceny vyjádřené v českých korunách (CZK) se promítá kurz měnového páru CZK/USD. Obecně platí, že posilující koruna cenu zlata zlevňuje. A naopak. Proto se může stát, že zatímco na grafech cena zlata klesá, na pultech obchodů naopak roste. Stále platí, že hovoříme o ceně tzv. fyzicky nealokovaného zlata, tedy zlata virtuálního, abstraktního, s nímž můžete obchodovat pomocí elektronických aplikací aniž byste jej kdy drželi ve svých rukou. Cena fyzicky alokovaného zlata je vždy vyšší. Je navýšena o výši produkčních a distribučních nákladů rafinérií, které zlato zpracovávají a vyrábí z něj slitky (cihly) nebo mince. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Toto navýšení pokrývající výrobní náklady se nazývá premium. Česky přirážka. Vyšší cena fyzického zlata vám však zároveň přináší vyšší bezpečí vaší investice do tohoto drahého kovu a nezpochybnitelnou jistotu držení zlata. To je podstatné.
V kostelní věži ve vyškovských Dědicích se po 80 letech rozezní tři zvony
Vyškov 15. srpna (ČTK) - Kostel Nejsvětější Trojice ve vyškovské místní části Dědice získá po 80 letech třetí zvon.
Starokatolická církev v Česku poprvé vysvětí na kněží ženy
Praha 12. srpna (ČTK) - Starokatolická církev v Česku poprvé vysvětí dvě ženy na kněží. Svěcení se bude konat dnes dopoledne v kostele sv.
Českobudějovické biskupství dva roky opravovalo poutní areál v Římově
Římov (Českobudějovicko ) 9. srpna (ČTK) - Českobudějovické biskupství opravilo poutní areál s barokní křížovou cestou v Římově na Českobudějovicku.
Papež František chystá návštěvu Kosova
Lisabon 4. srpna (ČTK) - Papež František, který je na návštěvě Portugalska, v dnes zveřejněném rozhovoru se španělským časopisem Vida Nueva uvedl, že chystá cestu do Kosova.
V Abú Zabí otevřeli komplex, v němž stojí vedle sebe mešita, kostel a synagoga
Abú Zabí 3. srpna (ČTK) - V metropoli Spojených arabských emirátů (SAE) Abú Zabí se ve vzdálenosti jen několika desítek metrů konají náboženské obřady muslimů, křesťanů i židů.
Papež v Lisabonu vyzval k pokorné očistě církve po skandálech s obtěžováním dětí
Lisabon 2. srpna (ČTK) - Papež František dnes v Lisabonu zahájil pětidenní návštěvu Portugalska. Do země přicestoval v souvislosti se Světovými dny mládeže, na nichž se podle tiskových agentur předpokládá účast až jednoho milionu věřících.
Pašijové hry v Hořicích na Šumavě chtějí na seznam UNESCO, prezident je ocenil
Hořice na Šumavě (Českokrumlovsko) 19. července (ČTK) - Pašijové hry v Hořicích na Šumavě na Českokrumlovsku by se do konce roku mohly dostat na národní seznam nehmotného kulturního dědictví ČR.
Lidé si v kostele svatého Vavřince v Přerově mohli poprvé prohlédnout nové zvony
Přerov 18. června (ČTK) - Lidé si dnes v kostele svatého Vavřince v Přerově mohli poprvé prohlédnout nové zvony. Loni v listopadu je odlili pracovníci zvonařské dílny Rudolfa Pernera v německém Pasově. Do Přerova zvony přivezla dodávka s vozíkem ve čtvrtek večer, v pátek ráno se stěhovaly do kostela, řekla dnes ČTK Anna Sýkorová ze spolku Přerovské zvony smíření. Na pořízení zvonů pro věž kostela mohli zájemci přispět ve veřejné sbírce, která nadále pokračuje. Zvon o hmotnosti přibližně 1800 kilogramů nese jméno Jan Pavel, zvon pojmenovaný František z Assisi váží asi 400 kilogramů. Větší ze zvonů je věnován obětem poválečného masakru na Švédských šancích nedaleko Přerova, při němž v červnu 1945 zemřelo 267 Němců, Maďarů a Slováků. Odlita na něm jsou jména zavražděných dětí. Oběti masakru dnes připomněla vzpomínková setkání na Švédských šancích a na městském hřbitově, v barokním kostele svatého Vavřince mohli lidé navštívit koncert a zúčastnit se mše svaté. Na nové zvony se přišlo podle Sýkorové podívat více než sto lidí. Značná část jich přicestovala z Maďarska, Slovenska a Německa. "Jsou to potomci obětí ze Švédských šancí," řekla Sýkorová. Zvony zatím zůstávají v interiéru kostela. Do věže svatostánku by měly být zavěšeny příští rok, což si však vyžádá nezbytné úpravy věže i zvonové stolice. "Zbývá nám ještě uhradit doplatek za velký zvon, který je necelých 400.000 korun. A pak nás čeká úprava zvonové stolice, ta vyjde na dalšího půl milionu korun. Obojí chceme stihnout do příštího roku, kdy budeme slavit 500. výročí kostela sv. Vavřince," uvedl předseda spolku Přerovské zvony smíření a děkan Josef Rosenberg. Na podporu sbírky plánuje spolek v létě a na podzim další akce. "Už teď máme domluvený na začátek srpna benefiční koncert, jehož výtěžek půjde právě na sbírku na zvony," doplnil místopředseda spolku Petr Měřínský. Před Vánocemi spolek znovu počítá i s punčováním pro zvony, tedy prodejem punče doplněným o kulturní program. Uskutečnilo se už loni. Nové zvony mají připomenout nejen jeden z nejhorších případů msty na německy mluvícím obyvatelstvu v poválečném Československu, ale též doplnit prázdná místa ve věži kostela svatého Vavřince. Zvony tam chybějí od března 1942, kdy byly zabaveny pro válečné účely. O zvony kostel přišel i za první světové války. V roce 1956 se podařilo pro kostel získat jeden zvon ze zrušeného kostela svaté Anny ve Staré Vodě u Libavé na Olomoucku. Na kopci zvaném Švédské šance přišlo v noci z 18. na 19. června roku 1945 o život 120 žen, 72 mužů a 75 dětí včetně kojenců. Karpatští Němci ze Slovenska, slovenští Maďaři a Slováci vracející se po válce domů se tehdy stali oběťmi poválečného vyřizování účtů. Vlaku, v němž cestovali, si na přerovském nádraží všimli příslušníci 17. pěšího pluku z Petržalky. Cestující nechali vyvléct z vagonů, donutili je doplahočit se na kopec nad Přerovem a tam je popravili. chv ptd
Vatikán chce sebrat miliardu podpisů za mír, pomoci mají nositelé Nobelovy ceny
Vatikán chce sebrat miliardu podpisů za mír, pomoci mají nositelé Nobelovy ceny
Ve vatikánském legislativním orgánu budou smět poprvé zasednout ženy
Ve vatikánském legislativním orgánu budou smět poprvé zasednout ženy
Papež František na návštěvě Maďarska vyzval k přijímání uprchlíků i k míru
Papež František na návštěvě Maďarska vyzval k přijímání uprchlíků i k míru
Bohoslužba připomene 1050. výročí založení pražského biskupství
Bohoslužba připomene 1050. výročí založení pražského biskupství
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.