Aukce výtvarného umění vynesla 50 mil Kč, za Boštíka zájemce zaplatí 6,6 mil. Kč
Praha 10. března (ČTK) - Umělecká díla zhruba za 550 milionů korun se prodala při dnešní aukci klasického a moderního umění v Praze. Nejdražší položkou se stal obraz Václava Boštíka Rýhování v modré, za který zájemce zaplatí včetně aukční přirážky zhruba 6,6 milionu korun. V nabídce bylo přibližně 175 děl, prodalo se 80 procent z nich. ČTK to řekl majitel aukční síně 1. Art Consulting Jiří Rybář.
Boštíkův olej na plátně, který vytvořil v roce 1973, je vrcholnou ukázkou jeho meditativně zacílené tvorby. Boštík je jedním ze zásadních reprezentantů českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Jeho abstraktní obrazy se vyznačují jemností.
Za 3,4 milionu korun se prodal obraz Krajina z Brie, jehož autorem je Josef Šíma. Olej na plátně z roku 1953 je autentickým, komorně laděným dílem. Hlavní inspirací se Šímovi stala krajina francouzského regionu Brie.
Zátiší s hruškami od Jana Zrzavého se vydražilo za 2,7 milionu korun. Jde o olej na jedlové desce vytvořený v roce 1912, jedná se tedy o Zrzavého rané dílo. Zátiší působí jednoduše, je podané z mírného nadhledu tak, aby mohl Zrzavý rozvinout prostorové souvislosti. Autor ho namaloval na dřevěnou desku, která dotváří jeho působivost.
V aukci dnes nové majitele našly například také obrazy Emila Filly nebo Františka Kupky. Více než dva miliony ale jeden z kupujících zaplatí rovněž za skleněnou plastiku Prostor VI autorů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Sběratelsky raritní dílo vzniklo v 90. letech dvacátého století.
mtj mol
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Obchod (obo) - Telekomunikace a IT (pit). ID zprávy: T2024031004546|509242. Vydána 10.03.2024 17:43:13. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.